Сальмонельоз у дітей

     Сальмонельозом називається широко поширена інфекція, здатна вражати як дітей, так і дорослих. Захворювання у дітей після року може протікати по типу харчової інфекції, а сальмонельоз у грудних дітей має важкі форми – гастроентерітную, ентероколітную, тіфоподобную, септичну. Підлітки і дорослі частіше переносять захворювання в легкій формі. Діти старше 5 років – в стертій формі без яскраво виражених симптомів.

Природа, розвиток і поширення сальмонельозу

     Причиною виникнення інфекції є зараження сальмонелою – рухомий бактерією з джгутиками. За допомогою цих джгутиків вона прикріплюється до стінки кишечника і проникає всередину клітин, де паразитує, проникає в кров і з нею розноситься по всьому організму, вражаючи різні органи. Також вона провокує утворення гнійних вогнищ у місцях, де вона осідає.

     Налічується понад 700 різновидів сальмонел, які можуть викликати захворювання у людини. Ця інфекція розмножується в м'ясі, маслі, яйцях, молоці та виробах з нього. Людина може заразитися частіше від тварин, рідше від хворої людини.

     В організм дитини сальмонели потрапляють переважно з їжею – з продуктами, що не піддаються кулінарній обробці перед вживанням.

     Сальмонельоз зустрічається протягом усього року, але більш активний в кінці весни і влітку. Це пояснюється погіршенням умов зберігання продуктів харчування.

Сальмонельоз у дітей симптоми:

       У дітей після 3 років найчастіше буває форма шлунково-кишкового сальмонельозу, яка протікає аналогічно харчової токсикоінфекції. Ознаки сальмонельозу у дітей дуже схожі на гастрит, гастроентерит, гастроентероколіт. Інкубаційний період триває від декількох годин до двох-трьох днів.

      Для захворювання характерний гострий початок. З'являється нудота блювота, підвищення температури до 38-39 ° С. Поява блювоти може відбутися як з перших годин, так і пізніше.

 - У дитини повністю відсутній апетит, болить животик.

 - З'являється виражена млявість.

 - Шкіра блідне, носогубній трикутник злегка синіє.

   Стілець хворих рідкий, з темно-зеленим забарвленням (колір болотяної твані), часто з домішкою слизу, крові, обсяг випорожнень слабкий.

     Незабаром відбувається зневоднення організму, виражена інтоксикація, буває з судомами.

     Діти раннього віку частіше інфікуються контактно-побутовим шляхом. Тому гастроентерит і гастроентероколіт є найчастішими формами захворювання. Розвиток захворювання відбувається поступово, на 3-7 день можуть проявитися всі ознаки.

Наслідки сальмонельозу у дітей :

    Грудні діти зазвичай переносять захворювання або в среднетяжелой, або у важкій формах. Разом з інтоксикацією і зневоднюванням у них розвиваються ускладнення, через потрапляння сальмоннел в кровь.Такім чином інфекція поширюється по всьому організму. Виникають сальмонельозна пневмонія, менінгіт, остеомієліт. Діти з імунодефіцитами лікуються дуже довго до 3-4 місяців.

Лікування сальмонельозу у дітей :

   Лікувати сальмонельоз у дітей строго за приписом лікаря-інфекціоніста. Курс – індивідуальний без застосування антибіотиків. Основне лікування сальмонельозу у дітей – дієта і корекція зневоднення, а також виведення токсинів з організму. Не можна вживати в їжу цільне молоко і жири тваринного походження (виключення вершкове масло), овочі з грубоволокнистой клітковиною. Треба їсти вівсяні та рисові каші, зварені на воді або овочевому відварі, варену рибу, котлети на пару, фрикадельки, киселі, негострі сорти сиру і сир. Як правило, на 28 – 30-й день від початку дієти можна переходити на звичайний раціон харчування, як до хвороби.