Облаштування музичної зали — дуже відповідальна справа, адже потрібно втілити в інтер’єрі і затишок, і яскравість, і певну неординарність.

 

У дошкільному навчальному закладі під час оформлення музичної зали особливу увагу варто приділити її центральній стіні. Адже саме у цій частині зали зазвичай розміщують основні святкові акценти декору, які залежно від сезону слід намагатися оновлювати. Варто подбати й про те, щоб центральна стіна була добре освітлена. Використання ваз з квітами, зеленню дуже пожвавлює інтер’єр, додає до нього яскравих «ноток». Окрім цього, у музичній залі можна створити так званий музичний куточок й зберігати у ньому різноманітні музичні іграшки, дидактичні посібники, елементи костюмів для ігор та інсценівок. Музичний куточок також є місцем для самостійної музичної діяльності дітей.

 

Кольорова гама музичної зали

 

Кольорова гама музичної зали має бути особливою, не такою, як в інших приміщеннях дошкільного навчального закладу. Так, проаналізувавши спеціальну літературу про впив кольорів на психологію та фізіологію дитини, можна з’ясувати, що:

 

 - червоний колір підвищує кров’яний тиск, прискорює серцевий ритм і робить частішим дихання, посилює агресивність і «втомлює» очі;

 

 - жовтий колір в інтер’єрі викликає занепокоєння та безпідставну тривогу;

 

 - помаранчевий колір стимулює мозкову діяльність, допомагає при астмі та бронхіті;

 

 - абрикосовий колір знімає напруження і дає відчуття комфорту та безпеки, є ідеальним вирішенням для офісів та місць, де люди надмірно напружені;

 

 - зелений колір залежно від того, який відтінок у ньому переважає — теплий жовтий чи холодний синій, — збуджує або заспокоює. В останньому варіанті зелений дає відчуття розслаблення, допомагає адаптуватися до незнайомих обставин, лікує розлади нервової системи;

 

 - блакитний колір викликає відчуття спокою, благополуччя та стабільності. Його можна використовувати для пом’якшення грубої поведінки та виховання співчуття. Блакитний — ефективний при невралгічних болях. Кажуть, споглядання цього кольору лікує захворювання щитовидної залози, горла та носу;

 

 - фіолетовий колір не можна надмірно застосовувати для оформлення приміщень, в яких перебувають діти, адже цей колір дуже важкий для сприйняття;

 

 - білий колір у великій кількості створює ефект холоду та стерильності. Однак помірні вкраплення білого в оформлення приміщення можуть піднімати емоційний тонус у похмурий день, допомагати долати скутість.

 

Декорування музичної зали

 

Варто подбати, щоб декоративне оформлення музичної зали співпадало з тематикою святкових ранків річної циклограми. Прикрашати залу потрібно починати приблизно за місяць до святкового ранку, поступово додаючи нові елементи декору. Це допомагає дітям налаштуватися на майбутню подію. Щоразу заходячи до музичної зали, діти помічають зміни в її інтер’єрі і намагаються передбачити, що саме на них чекає. Діти мають змогу насолоджуватися очікуванням святкового ранку, із задоволенням відвідувати музичні заняття. Вже, власне, на святковому ранку діти не відволікаються на прикраси і без перешкод грають свої ролі, занурюються у дійство.

 

Під час оформлення музичної зали розміщувати декорації та прикраси слід так, щоб вони не заважали руховій активності дітей: під час ігор, танців, хороводів діти можуть вільно рухатися залою, не переймаючись, що зіткнуться з певними предметами.

 

 Виготовлення панно

 

Дуже часто для декорування музичної зали використовують панно. Насамперед, це дуже зручно, оскільки воно не потребує окремо відведеного місця у залі. Його зазвичай кріплять до стіни або штор. А ефект пано створює дуже яскравий, подекуди задаючи настрій та колорит усьому святковому ранку.

 

Отже, для виготовлення панно можна використати тканину (простирадло) чи картонні коробки з-під великої побутової техніки. Вибір таких цупких матеріалів дає змогу зберігати панно у гарному стані багато років. Так, скажімо, кілька років поспіль до святкових ранків на одну тему (наприклад, «Осінній ярмарок» чи «Свято Восьмого березня») можна використовувати одну основу панно, щоразу додаючи лише певні нові елементи. Панно вже сприйматиметься по-новому.

 

Для того щоб перетворити панно на елемент інтер’єру музичної зали, слід зобразити на тканині чи картонних коробках різні казкові сюжети, фантастичних героїв тощо. Далі потрібно вирізати малюнки та закріпити їх за допомогою двостороннього скотчу на стіну (якщо вона пофарбована емалевою фарбою), чи нитками зі скріпками — до карниза або штор.

 

Безпека у музичній залі

 

Перебування у музичній залі має бути цілком безпечним для дітей. Для цього, насамперед, обов’язково супроводжувати дітей до зали перед музичним заняттям та в групу після заняття; не залишати дітей без нагляду у музичній залі, під час занять проводити лише безпечні ігри, пояснювати правила гри на музичних інструментах.

 

До новорічних ранків установлювати ялинку слід так, щоб залишався вільний вихід із приміщення, а гілки ялинки не торкалися стін та стелі (були від них на відстані не менше 1 м). Варто подбати і про надійне закріплення ялинки до підлоги та стелі. Усе це потрібно для того, аби святкове дерево не впало і не травмувало дітей або дорослих.

 

Безпека дітей у музичній залі залежить ще й від того, чи:

 

 -     встановлені на батареях захисні решітки, які знімають під час прибирання;

 

 -     постелене та закріплене на підлозі килимове покриття — для того, щоб діти не послизнулись;

 

 -      розміщені всі меблі біля стіни та закріплені до підлоги (фортепіано, шафи, пенали);

 

 -     простежено за станом обладнання музичної зали, ужито заходи щодо усунення його несправностей;

 

 -      зберігаються гострі, колючі, ріжучі та крихкі предмети у недоступному для дітей місці;

 

 -      перевірено іграшки на можливість їх розбивання (уламки можуть поранити дитину);

 

 -     не передаються в інший дошкільний навчальний заклад для тимчасового користування святкові костюми, атрибути (запобігання занесення інфекції).

 

 Пожежна безпека

 

Перед тим, як у дошкільному навчальному закладі відбудеться святковий ранок або інша культурно-масова подія, потрібно уважно перевірити стан евакуаційних шляхів та виходів з приміщення; переконатися, що засоби пожежогасіння справні, перебувають у відповідному місці. Якщо ж виявлені певні недоліки, їх треба ліквідувати до початку святкового ранку.

 

Поблизу музичної зали обов’язково треба зберігати пісок, цупку тканину (ковдру) на випадок виникнення пожежі. Забороняється:

 

 -    загромаджувати евакуаційні виходи — заставляти їх атрибутами, установлювати дзеркала та фальшиві двері;

 

 -  використовувати відкритий вогонь (свічки, петарди, бенгальські вогні) під час проведення святкових ранків;

  - обгортати електричні лампи папером, матерією або іншими легкозаймистими матеріалами;

 

 -     використовувати на святкових ранках костюми, виготовлені з вати, паперу, марлі та інших легкозаймистих матеріалів, що не оброблені вогнезахисною рідиною; легкозаймисті іграшки та прикраси.

 

Якщо дотримуватися цих порад, кожне відвідування музичної зали у ваших вихованців викликатиме радість, захоплення, нестримне бажання побувати тут знову і знову.